Img
IPC-Internatıonal Preschool Curriculum-Neşe Buzol Anaokulu’nda

IPC’nin çocuklar için yabancı dil eğitim programı 5 duyuya hitap ediyor

IPC Türkiye,  İngilizce’yi doğal ve beceriye dayalı öğretiyor

Bir yabancı dilin öğrenilmesinde en kalıcı ve etkili zaman aralığının  0-6 yaş dönemi olduğunu belirten IPC’nin Türkiye’deki Master Franchise’ı ve Okul Öncesi Eğitim ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Şule Fırat, erken çocuklukta dil ediniminin doğru sistem ve yöntemle ele alınması gerektiğini söyledi. IPC’nin franchise verdiği anaokulları ve kreşlerde uygulanan bu sistem, çocukların hem gelişimlerini ve farklı yeteneklerinin keşfedilmesini sağlıyor, hem de İngilizce başta olmak üzere diğer yabancı dilleri de anadili gibi konuşacak seviyede öğretiyor.  IPC eğitim sistemini, diğer yabancı dil öğretim sistemlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de çocuğun yabancı dil öğrenimini kolaylaştıran duyusal dünyasına girilmesi ve doğal ortamla bütünlük sağlanması.

Kreş ve anaokulu çocuklarına yabancı bir dili kurs modeliyle  öğretilemeyeceğine dikkat çeken Şule Fırat; ”0-6 yaş aralığındaki çocuğa yabancı dil öğretirken onun 5 duyusuna ve tüm gelişim alanlarına hitap etmelisiniz. Sosyal, duygusal ve bilişsel alanlarını dikkate almadan İngilizce öğretmeye çalışırsanız, çocuk iletişim kuramadığını hissedebilir ve kendini güvende hissetmez. Kendini gizleyebilir ve içine kapanır, hatta okula gitmek  istemeyebilir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz” dedi.

Okul öncesi çocukların tüm beceri alanlarını da geliştirerek, yabancı bir dili anadili seviyesinde öğretmek amacıyla hazırlanan, bu yönüyle Türkiye’deki tek uluslararası anaokulu öğretim programı olan IPC, özgün bir eğitim modeli olarak dil kursu ve diğer yabancı dil eğitim sistemlerinden ayrışıyor. IPC franchise anaokullarında İngilizcenin yanı sıra tercihe göre Fransızca ve Çince gibi diğer yabancı diller de anadil gibi öğretiliyor.

Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Programı IPC eğitim sisteminin temel özelliği, haftada belli saatlerle sınırlı bir İngilizce kursu değil, tüm boyutları ve beceri alanlarıyla İngilizce olarak eğitim verilen bir kreş ve anaokulu programı olması.  Bu sistemde çocuklar, tüm iletişimi İngilizce olan, gün boyu yabancı öğretmenlerin yürüttüğü bir anaokulu programına katılıyorlar. Çocuk Türkçe’yi nasıl doğal yaşam sürecinde öğreniyorsa, İngilizce’yi de öyle öğreniyor.  Bu eğitim sistemi dünyada da hızla yaygınlaşıyor. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Programı IPC,  Kanada, İsviçre, Prag, Portekiz, Moskova, Azerbaycan, Çin, Japonya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde faaliyet gösteren 120’den fazla anaokulunda uygulanıyor.

IPC Türkiye Master Franchise’ı ve Okul Öncesi Eğitim ve Çocuk Gelişim Uzmanı Şule Fırat, okul öncesi çocuklar için geliştirilen Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Programı IPC’yi diğer dil öğretim programlarından ayıran en önemli farkın ‘doğal yaşam sürecinde ve çocuğun beceri alanlarına göre’ İngilizce öğretilmesi şeklinde açıkladı. 6-36 ay ve 3-6 yaş aralığındaki kreş ve anaokulu çağındaki çocuklara Florida eyaletinde Clarenter LLC Eğitim Merkezi tarafından geliştirilen İngilizce öğretim modeli IPC (International Preschool Curriculum), okul öncesi çocuklara tam gün İngilizce eğitimi sunabilen uluslararası ve aynı zamanda kendine has öğretim metotlarıyla farklılık yaratan bir eğitim modeli.

IPC eğitim programında, 5 gelişim alanını ve 6 içerik öğrenme alanını kapsayan 56 tematik ünite bulunuyor. Tüm üniteler;  Dil Sanatları, Sosyo-Duygusal Beceriler, Aritmetik, Yaratıcı ve Görsel Sanatlar, Bilimler ve İnce ve Kaba Motor Becerileri olmak üzere altı disiplinler arası içerik öğrenme alanını kapsıyor. Üniteleri 75 adet öğretici hikaye kitapları tamamlıyor.

www.ipcegitimsistemi.com

img
img